fbpx

Czym jest najem okazjonalny?

Czym jest najem okazjonalny i czy warto go stosować?

Chcąc wynająć mieszkanie zarówno właściciele jak i najemcy często spotykają się z terminem najmu okazjonalnego. Czym on jest, jakie formalności wiążą się z taką formą wynajmu i czy warto go stosować? W paru punktach postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Czym jest najem okazjonalny?

Jest to szczególny rodzaj najmu wprowadzony do porządku prawnego w 2009 (nowelizacja w 2017 r.). Stał się dość popularny w ostatnim czasie ze względu na zwiększenie poziomu bezpieczeństwa wynajmu dla właścicieli. Pozwala on bowiem na uproszczenie procedury eksmisyjnej i “pominięcie” wielu przeszkód w przypadku niepłacącego lokatora. Można go zastosować tylko w przypadku lokali mieszkalnych.

Umowę najmu okazjonalnego zawiera się na czas określony, nie dłuższy niż 10 lat.

Formalności

Dodatkowe dokumenty, to one tak naprawdę stanowią różnicę między standardowym najmem, a tym o charakterze najmu okazjonalnego. Dodatkowe załączniki to:

  • oświadczenie najemcy w formie aktu notarialnego, w którym dobrowolnie poddaje się egzekucji i zobowiązuje się do wydania i opróżnienia lokalu użytkowego na podstawie umowy najmu w terminie wskazanym w tym dokumencie
  • wskazanie przez najemcę innego lokalu w którym będzie mógł on zamieszkać w razie egzekucji
  • oświadczenie właściciela lokalu w którym wyraża zgodę na przyjęcie najemcy

Ważnym aspektem w przypadku zawierania umowy jest też potrzeba zgłoszenia jej do odpowiedniego urzędu skarbowego w terminie 14 dni.

Co zyskuje właściciel mieszkania?

Umowa najmu okazjonalnego w praktyce ma zabezpieczyć właściciela i uprościć procedurę eksmisyjną. Wiemy doskonale, że w przypadku standardowych umów najmu, w wypadku gdy lokator z różnych przyczyn nie płaci, dewastuje mieszkanie lub w inny sposób łamie postanowienia umowy, usunięcie go jest bardzo problematyczne i czasochłonne. Najem okazjonalny usuwa także tzw. okres ochronny (od 1 listopada do 31 marca). Umożliwia także eksmisję kobiet w ciąży i nieletnich.

Ekmisja lokatora w praktyce

Jeżeli po upływie terminu wypowiedzenia lokator nie ma zamiaru opuścić mieszkania, wynajmujący powinien wręczyć mu żądanie opróżnienia lokalu (forma pisemna jest obowiązkowa), lokator ma na to 7 dni. Jeżeli nie reaguje na tego typu działanie, właściciel składa wniosek do sądu o nadanie klauzuli wykonalności aktowi notarialnemu, który był załącznikiem do umowy najmu. Dzięki temu nie ma potrzeby wszczynania sprawy o ekmisję, co zaoszczędza niekiedy długie miesiące. Jeżeli wszystkie dokumenty są kompletne, sąd rozpoczyna przyśpieszoną procedurę eksmisji.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *